PAREM ENESETUNNE 12 KUUGA – ÜKS VÄIKE MUUTUS KUUS.
JAANUAR – joon rohkem vett.
Jah, see tundub liiga lihtne…, aga see tõesti toimib. Ka teaduslike uuringutega on tõestatud
, et regulaarne vee joomine päeva jooksul aitab alandada kehakaalu. Vesi lihtsalt hoiab kõhu täis ja me sööme vähem:). Lisaks aitab vesi kehast väljutada toksiine. Seega joon päevas kaheksa klaasi vett ja siis veel ühe klaasi lisaks.
VEEBRUAR – päeva tähtsaim söömaaeg on hommikul
No, kes meist sellest poleks lugenud ja kuulnud… Aga kas me seda ikka igapäevaselt järgime?
Uuringud näitavad, et 78% inimestest, kes kaotavad oma kehakaalust 10 kilo või enam ja säilitavad saavutatud kaalu lähema aasta jooksul söövad regulaalselt hommikusööki. Et oleks võiamlik seda reeglit järgida, tuelb hoida hommikumenüü võimalikult lihtne ja kergesti kättesaadav, ent toitev ja tervislik
MÄRTS – magan pisut rohkem.
Järjekordsed uuringud, seekord unega seotud, ütlevad, et 1/4 inimestest ei maga piisavalt. Magades täis oma kehale vajalikud unetunnid aitad kehal võidelda haigustega, näiteks viiruste ja külemstusest tulenevate ebameeldivate sümptomitega. Piisavalt und saanud kehal on ka tunduvalt väiksem risk südamehaigustele ning diabeedile. Iga inimese unevajadus on erinev, aga keskmislet 7 kuni 8 tundi kvaliteetset ööund on vajalik ja kasulik.
APRILL – pean toidupäevikut.
Märkides üles, mida päeav jooksul suhu pistad aitab tublisti kaasa kaalu langetamisele. Hoides kirjalikult silma peal oma toiduvalikul tajud paremini, mida, millal ja miks sööd. See mikro ajakulutus aitab kaasa paremate ning tervislikumate toitumisharjumuste kujundamisele.
MAI – teen jalutuskäigu iga päev.
Erinevalt paljudest muudest sportlikest ettevõtmistest on jalutamine tasuta ning ei nõua erilist varustust või eraldi kusagile minemist. Vajame 30 minutit tempokat kõndi 5 korda nädalas. Kui 30 min kõndimiseks raske aega leida, jagan selle aja omale sobivateks juppideks, näiteks 10 või 15 minutit kahel või kolmel korral päeva jooksul.
JUUNI – söön vajaliku koguse puu- ja juurvilju.
Madala kalorsusega ning rikkalikult kehale vajalikke kuidaineid sisaldavat värkset kraami ei saa suure tõenäosusega tarbida valesti. Puu- ja juurvilju süües on kergem saavutada tervislikum kehakaal, samuti vähendada südamehaiguste-, diabeedi- ning teatud tüüpi vähiriske. Lihtne reegel on – kata pool taldrikust puu- või köögiviljadega.
JUULI – võtan väiksema taldriku.
Silmad söövad rohkem, kui kõht vajab:). Selleks et vähendada kõhtu sattuvat portsjoni ja sellega seotud kalorite hulka, lihtsalt vaheta suur taldrik väiksema vastu. Väiksemal taldrikul paistab silmadele toidukogus uhke aga kõht saab sobivama hulga.
AUGUST – loobun lihast.
Paljud meist on seda juba seda teed läinud. Aga puhuks, kui pole seda veel suutnud, vähendame päevade arvu, mil liha tarbime nädalas ühele kuni kahele korrale. Teaduslike uuringutega on tõestatud, et väiksem lihatarbimine vähendab raskete haiguste riski.
SEPTEMBER – leian endale trennikaaslane.
Treenimine koos sõbraga võib tõsta motivatsiooni:). Kui lisada treeningule väike suhtlus on meil lõbusam. Samuti aitab see meil jääda järjepidevaks.
OKTOOBER – arendan aeglase söömise rituaali.
Signaal, et söödud toidust on kõht täis jõuab ajju alles 20!!! minuti pärast. Võttes aega rahulikuks söömiseks ja toidu nautimiseks tarbime vähem kaloreid ja tunneme end peale sööki mõnusalt. Rakendame ka toidu aroomid enda heaks tööle
NOVEMBER – tarbin teadlikult saabuvat informatsiooni.
Jätkuvalt saabuvate infokildude pidev jälgmine ekraanidelt ei lase hetkeski lõõgastuda. Uuringud näitavad, et ebamõistlik tehnoloogia kasutamine tekitab depressiooni, stressi ning unehäireid. Võtan päevas aja, mil hoian käeulatusest väljas arvuti ja telefoni ning naudin aega iseenda ja oma lähedaste seltsis.
DETSEMBER – ei jäta vahele toidukordi.
Tihe päevakava võib raskendada jääda kindlaks päevastele toidukordadele. See aeg tuleb igal juhul leida, et mitte lõpuks suure näljaga süüa mitme toidukorra kogus.